***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Červenec 2017


Měsíc můžeme v červenci na večerní obloze pozorovat od 1. do 8. a od 25. července do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 1. a 30. července, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 9. července), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

V srpnu je pro pozorování Měsíce vhodné období od 1. do 7. a od 26. srpna do konce měsíce. První čtvrt nastává 29. srpna, úplněk 7. srpna.

Na červencové večerní obloze spatříme dvě největší planety sluneční soustavy Jupiter a Saturn, v srpnu už uvidíme pouze Saturn a Jupiter pouze v první polovině měsíce.

V pondělí 7. srpna nastane částečné zatmění Měsíce, které se ale odehraje velmi nízko nad naším obzorem. Měsíc u nás toho dne vychází ve 20:23 těsně po maximální fázi zatmění (nastane ve 20:21). Částečné zatmění končí ve 21:18 a Měsíc bude v té době pouze 6,5° nad obzorem. Z polostínu Měsíc vystoupí ve 22:51, ale tato závěrečná část zatmění je téměř nepozorovatelná.

            Na červencové a srpnové obloze můžeme najít dostatek zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů – hvězdokupu kulovou s označením M 13 a hvězdokupu otevřenou s označením M 11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina M 57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M 81 a M 82 můžeme vyhledat ve Velké medvědici.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Pondělí - Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v červenci a srpnu otevřena každý den od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin.do 19 a od 21 do 23 hodin.

 

Pořady pro děti:

každou neděli ve 14:30
každou sobotu ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou neděli v 17:00
každý den ve 21:00
každý den v 16:00
Prague astronomical
každé pondělí v 17:00
každé úterý v 17:00
každé středu v 17:00
každý čtvrtek v 17:00
každý pátek v 17:00
každou sobotu v 17:00
 

Dodatky:

Akademie vesmírných cestovatelů

Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. - 8. tříd. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení "vesmírných cestovatelů" a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy