***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
14:00-19:00 / 21:00-23:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
09:00 Gymnázium Opatov - Do...
13:00 ZŠ Jablonec - Na výle...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
jasno (noc)
pozorování
(nepozoruje se)

Červen 2017


Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 8. a od 26. června do konce měsíce. Dne 1. června nastává první čtvrt - období s nejlepšími pozorovacími podmínkami.  V tuto dobu totiž povrchové útvary blízko rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 9. června), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Na červnové večerní obloze spatříme největší planetu sluneční soustavy -Jupiter, k němuž se v polovině měsíce připojí druhá největší planeta - Saturn.

Červnovou oblohu zdobí mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež můžeme pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Z dvojhvězd lze pozorovat např. Albireo ze souhvězdí Labutě, dále pak čtyřhvězdu ze souhvězdí Lyry. V souhvězdí Herkula můžeme najít kulovou hvězdokupu s označením M 13, která je vděčným pozorovacím objektem po celé léto. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, jejíž charakteristický tvar je ve větším dalekohledu dobře patrný.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Pondělí - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v červnu otevřena denně. V pondělí až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

denně kromě pondělí ve 21:00
každou neděli a v sobotu 3. a 24. 6. v 16:00
v sobotu 10. a 17. 6. v 15:30
Hudba sfér
Zvukové vlny jsou dalším zdrojem informací o vesmíru. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné a možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa skutečné zvuky? V roli tradičního průvodce novou přednáškovou show se představí Jakub Rozehnal.
 

Dodatky:

Akademie vesmírných cestovatelů

Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. - 8. tříd. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení "vesmírných cestovatelů" a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky