***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
19:00-21:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
14:45 ZŠ pod Marjánkou - Na...
19:00 Lauderovy školy, Prah...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Březen 2018


Měsíc lze na večerní obloze pozorovat 1. a 2. března a od 20. do 30. března. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem první čtvrti – 24. března, kdy na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 2. a 31. března), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

            V polovině března nastávají nejlepší pozorovací podmínky tohoto roku pro planetu Merkur. Spatříme ho večer nízko nad západním obzorem. Koncem měsíce večer také nízko nad západním obzorem začíná být pozorovatelná i planeta Venuše.

            V březnu je na večerní obloze mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to např. gama ze souhvězdí Lva, Castor z Blíženců nebo gama ze souhvězdí Andromedy. K nejzajímavějším objektům patří hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka, další hvězdokupy v souhvězdích Raka a Blíženců a Velká mlhovina v Orionu.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce, naši nejbližší hvězdu. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 19 - 21
Sobota, Neděle: 11 - 18, 19 - 21

Štefánikova hvězdárna je v březnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin. O Velikonočních svátcích 30. 3. a 2. 4. bude otevřeno jako v neděli.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 30. 3. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 30. 3. v 16:00
 

Dodatky:

Dne 20. 3. v 17 h 15 min SEČ vstupuje Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost. Začíná astronomické jaro.

 

Dne 25. 3. ve 2 hodiny po půlnoci začíná u nás letní čas. Znamená         to, že si ve 2 hodiny posuneme hodinky o 1 hodinu dopředu. Noc z 24. na 25. 3. bude tedy o hodinu kratší.  

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky