***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
14:00-19:00 / 21:00-23:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
09:00 X (stavební sonda...
10:30 Bumble Bee školka - P...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
(nepozoruje se)

Duben 2018


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 18. do 29. dubna. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 22. dubna, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 30. dubna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

            Na dubnové večerní obloze budeme moci od poloviny měsíce pozorovat nejjasnější planetu sluneční soustavy – Venuši.

            K pozorování můžeme též využít množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru, zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Izar v souhvězdí Pastýře, Algieba v souhvězdí Lva nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Raka, Blíženců, Persea a Herkula.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.          Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v dubnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. O Velikonočním pondělí 2. 4. bude otevřeno jako v neděli.

            Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 2. 4. v 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 2. 4. v 16:00
 

Přednášky:

11.4.2018 18:30 - Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Příběh vody
 

Dodatky:

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA

České cesty do vesmíru

Výstava věnovaná 40. výročí letu prvního československého kosmonauta i dalším úspěchům československé a české kosmonautiky – první československé družici Magion 1, úspěšným českým družicím Mimosa a VZLUSat nebo navigačnímu systému Galileo, jehož administrativní centrum je nejvýznamnějším současným prvkem kosmické infrastruktury sídlícím v České republice.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky