***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
11:00-20:00 (máme otevřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
zataženo
pozorování
(nepozoruje se)
pozorování
 
pozorování
 

Leden 2018


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat 1. a 2. ledna a od 20. ledna do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 24. ledna, kdy nastává první čtvrt a na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 2. a 31. ledna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Planety na lednové večerní obloze bohužel chybí.

Zimní obloha nám nabízí velké množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Jsou to dvojhvězdy a vícenásobné soustavy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Dále můžeme pozorovat čtyřnásobnou soustavu Trapez v souhvězdí Oriona, která je obklopena známou mlhovinou viditelnou i pouhým okem. Ozdobou zimní oblohy je hvězdokupa Plejády nacházející se v souhvězdí Býka. Jedna z nejbližších galaxií, vzdálená od nás více než dva miliony světelných roků, leží v souhvězdí Andromedy. Na hvězdných mapách ji najdeme pod označením M 31 a za dobrých podmínek je pozorovatelná též pouhým okem nebo malým triedrem.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

V pondělí 1. ledna je otevřeno od 14 do 20 hodin. Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 1. 1. ve 14:00
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 1. 1. v 16:00
 

Dodatky:

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky