***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Květen 2019


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 7. do 18. května. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 12. května, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 18. května), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Mars.Objekty hvězdného vesmíru lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Za zmínku stojí například dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře nebo dvojhvězda Mizar a Alcor v souhvězdí Velké medvědice, která je v květnu večer přímo v nadhlavníku. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny či Honicích psů.Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny.Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v květnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. Během státních svátků 1. 5. a 8. 5. bude otevřeno jako v neděli. Ve čtvrtek 16. 5. bude večer z technických důvodů zavřeno.
Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

víkendy, 1. a 8. 5. od 14:30
To vám byl jednou krejčí Jehlička, který měl za úkol pro Měsíček ušít šaty. A jak to dopadlo, když Měsíc vypadá jednou jako rohlíček a jindy je kulatý jako míček? To všechno se děti dozvědí v pásmu současně s tím, jakým způsobem vznikají fáze, co to jsou krátery a jak to vypadalo, když po Měsíci chodili lidé.
 

Pořady pro dospělé:

víkendy (mimo 11. 5.), 1. a 8. 5. od 16:00
Procházka po památkách souvisejících s tisíciletou historií astronomie v Praze. Zvláštní pozornost je věnována zlaté době rudolfínské astronomie, kdy v Praze působili Tycho Brahe a Johannes Kepler, z jejichž spolupráce vzešly základy dnešní astronomie. Bohatý výčet astronomických památek, mj. např. pražský orloj a Klementinum je zasazen vždy do konkrétních historických souvislostí.
 

Přednášky:

11.5.2019 16:00 - Mgr. Jiří Tesař
Příteli Štefánikovi s úctou a obdivem
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA
Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů.

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA
Milan Rastislav Štefánik
Výstava je věnována mimořádné osobnosti M. R. Štefánika, který nebyl pouze vojákem, generálem francouzské armády, letcem, diplomatem, spoluzakladatelem československého státu, ale i vynikajícím vědcem – astronomem, od jehož tragického úmrtí letos 4. května uplyne přesně 100 let.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy