***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Duben 2019


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 9. do 19. dubna. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 12. dubna, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 19. dubna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Mars.

K pozorování můžeme též využít množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru, zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Izar v souhvězdí Pastýře, Algieba v souhvězdí Lva nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Raka, Blíženců, Persea a Herkula.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v dubnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. O Velikonočních svátcích 19. 4. a 22. 4. bude otevřeno jako v neděli.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, každou neděli mimo 14. a v pátek 19. a pondělí 22. od 14:30
O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy
Pohádka o mocném kouzelníkovi, malém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám…
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, každou neděli mimo 14. a v pátek 19. a pondělí 22. od 16:00
Přehledový pořad shrnuje soudobé poznatky o sluneční soustavě a seznámí návštěvníky s hvězdami, hvězdokupami i mlhovinami, jež se nacházejí v naší Galaxii. Zavede je i do miliardy světelných let vzdáleného vesmíru a dozví se o jeho vzniku.
 

Přednášky:

24.4.2019 18:30 - Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc
Radioastronomie
 

Dodatky:

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA

Milan Rastislav Štefánik

Výstava je věnována mimořádné osobnosti M. R. Štefánika, který nebyl pouze voják, generál francouzské armády, letec, diplomat, spoluzakladatel československého státu, ale i vynikající vědec – astronom, od jehož tragického úmrtí letos 4. května uplyne přesně 100 let.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy