***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
14:00-19:00 / 21:00-23:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
09:00 MŠ Pod Lipkami - Astr...
10:30 MŠ Eden, Nová, Mníšek...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
zataženo
pozorování
(nepozoruje se)

Říjen 2017


  Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat v době od 1. do 4. a od 25. října do konce měsíce. Dne 27. října nastává první čtvrt – období s nejlepšími pozorovacími podmínkami. V tuto dobu totiž povrchové útvary na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 5. října), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Na začátku měsíce budeme moci na večerní obloze nízko nad jihozápadním obzorem pozorovat planetu Saturn.  

Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M 15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa. Dalším zajímavým objektem je Prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako malý prstýnek. V říjnu je již dobře pozorovatelná galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy. K pozorování hvězdokup, mlhovin a galaxií jsou vhodné bezměsíčné noci, kdy neruší světlo Měsíce.  

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.              

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem, v případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.      

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 19 - 21
Sobota, Neděle: 11 - 18, 19 - 21

 

Štefánikova hvězdárna je v říjnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin. V pátek 6. 10. v rámci Noci vědců bude hvězdárna večer otevřena od 19 do 24 hodin. Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu. 

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu a neděli v 16:00
 

Přednášky:

6.10.2017 21:00 - Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Z kuchyně do vesmíru
 

Dodatky:

Dne 29. 10. u nás končí letní čas. Tehdy si ve 3 hodiny středoevropského letního času posuneme hodinky o hodinu dozadu, tedy na 2 hodiny času středoevropského. Noc z 28. na 29. 10. bude o hodinu delší.

 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky