***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > výstavy > Hvězda života a smrti > Zrod a zánik Slunce
Slunce je jen jednou z mnoha hvězd naší Galaxie - obrovského hvězdného ostrova, čítajícího nejméně 200 miliard hvězd. Obíhá okolo jejího středu ve vzdálenosti necelých 30 000 světelných let, v blízkosti roviny galaktického disku. Jeden takový oběh trvá přibližně 250 milionů let.
Vznik Slunce
Slunce vzniklo zhroucením části obří prachoplynné mlhoviny obíhající v rovině Galaxie. Bezprostřední popud k tomu, že v mlhovině vůbec hvězdy začaly vznikat, byl zřejmě výbuch blízské supernovy. Relativně rychlým gravitačním smršťováním mlhoviny vznikla tzv. protohvězda - zárodek budoucí hvězdy s průměrem několikanásobně větším, než je dnešní velikost Slunce a povrchovou teplotou kolem 2 000 °C.
Gravitačním smršťováním postupně narůstal tlak a teplota ve vzniklé protohvězdě - Protoslunci. Během 30 až 50 milionů let přesáhla teplota v jejím centru 10 milionů °C. To je hranice, kdy začíná probíhat termonukleární reakce přeměňující vodík na helium. Díky tomu se začalo uvolňovat obrovské množství energie, gravitační smršťování se zastavilo. Z Protoslunce se stalo Slunce.
Slunce červeným obrem
Během příštích 6 miliard let Slunce postupně spotřebuje zásoby vodíku ve svém nitru. Mírně se smrští,a to povede ke zvýšení teploty v centru, která umožní zažehnutí dalších termonukleárních reakcí. Nebude se již spalovat vodík, ale helium (popel dřívějších reakcí). Nová intenzivnější reakce nafoukne Slunce na krátkých 600 milionů let do gigantických rozměrů (poloměr Slunce se zvětší 180x).
Slunce bílým trpaslíkem
Během posledních fází života bude ze Slunce odfouknuto téměř 50 % hmoty, která v okolí Slunce vytvoří tzv. plane-tární mlhovinu. V jejím nitru zbude malá hvězdička s rozměry srovnatelnými se Zemí, ale obrovskou povrchovou teplotou kolem 50 000 °C - bílý trpaslík. Protože bílý trpaslík nemá žádný zdroj energie, bude zvolna chladnout až se z něj stane černý trpaslík.