***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > výstavy > Hvězda života a smrti > Hvězda života a smrti
Naše Galaxie je obrovský systém hvězd a mezihvězdné látky. Má tvar dvojvypuklého disku, jehož průměr činí 100 000 světelných let. Slunce zde nezaujímá žádné privilegované postavení, leží v blízkosti roviny disku asi ve dvou třetinách od středu Galaxie.
Slunce je průměrnou hvězdou naší Galaxie. Slunci podobných hvězd zde najdeme zhruba 6 miliard. Pro nás má ale Slunce životní význam, neboť bez jeho tepla a světla by nemohl existovat život.
Slunce je naší nejbližší hvězdou. Od Země ji dělí pouhých 150 milionů kilometrů, což je astronomicky velmi málo. Světlo potřebuje na překonání této vzdálenosti jen 8 minut. Ve Slunci je soustředěno 99,78% veškeré hmoty, proto je tělesem centrálním a svou gravitační silou drží všechna tělesa sluneční soustavy (planety s jejich měsíci, malá tělesa jako jsou planetky, meteoroidy, komety, meziplanetární plyn a prach).
Slunce je v současnosti „v nejlepších letech“, nachází se na hlavní posloupnosti, kde většina hvězd stráví největší část svého života.
Poloha Slunce v H-R diagramu, který znázorňuje závislost svítivosti hvězdy na její teplotě. Můžeme v něm také nalézt jednotlivá vývojová stádia hvězd.
Vnitřní část sluneční soustavy je vyhrazena pro terestrické (Zemi podobné) planety – Merkur, Venuši, Zemi a Mars. Dále se nachází tzv. Hlavní pás planetek. Za ním leží čtyři velké plynné planety – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Poslední planetou je Pluto. Nehodí se nám ani do jedné z výše jmenovaných skupin. I když ho stále ještě řadíme mezi planety, patří svou fyzikální podstatou spíše mezi tělesa tzv. Kuiperova pásu, ležícího za drahou Neptunu. V dnešní době známe desítky ledových těles podobných Plutu. Sluneční soustavu pak uzavírá Oortův oblak komet, který tvoří jakýsi kulový obal této soustavy.
Slunce jako těleso Slunce je obrovská koule žhavých plynů, především vodíku a helia. Jedná se o gravitačně vázané těleso v hydrostatické a energetické rovnováze. Znamená to, že je zde v rovnováze gravitace a tlak vlastního plynu a záření. Slunce vyrábí energii a touto výrobou pokrývá ztrátu, kterou vyzáří do okolního prostoru. Energie zde vzniká za vysoké teploty a tlaku přeměnou vodíku na helium v centru hvězdy - termonukleární reakcí. Tento vysoko energetický proces zajistí Slunci ještě nejméně 6 miliard let spokojeného života.
Slunce v číslech
stáří 4,5 miliardy let
vzdálenost od Země 149,6 mil. km
vzdálenost od nejbližší hvězdy 4,3 světelných let
průměr 1,5 mil. km
hmotnost 330 tis. krát hmotnost Země
teplota na viditelném povrchu 5 500°C
teplota v centru 15 mil.°C
doba rotace na rovníku 25 dní
doba rotace na pólu 35 dní
chemické složení 92% H, 7% He, 1% těžší prvky