***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
11:00-18:00 / 19:00-21:00 (momentálně zavřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
(nepozoruje se)

Tematické výstavy (archiv)

Vzhledem k velkému zájmu, jemuž se těší tématické výstavy, které pro Vás pořádáme ve výstavním sále hvězdárny, a také s ohledem na četné prosby o zpřístupnění vystavovaných materiálů, jsme pro Vás připravili tuto stránku. Při přípravě těchto výstav si neklademe za cíl zcela vyčerpat daná témata, spíše podtrhnout to nejzávažnější. Vaše případné dotazy rádi zodpovíme na naší e-mailové adrese.

Upozorňujeme, že na veškeré zde nabízené materiály se vztahují autorská práva. Jejich použití je možné pouze se souhlasem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

 

80 let hvězdárny

80

Výstava připomínající kulaté výročí otevření Štefánikovy hvězárny formou nekonvenční fotografické výstavy. Jádro expozice tvoří dvojice snímků hvězdárny či okolí pořízené za pokud možno stejných podmínek s odstupem desítek let. Výstava má speciální webovou prezentaci.

Fotografie, design + web: Martin Fuchs

Výstava probíhala 21.3. - 10.7.2006


Hvězda života a smrti

Slunce ovlivňuje život na naší planetě mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě každodenně viditelných vlivů, tedy změn teploty během dne a noci, střídání ročních dob nebo slapových jevů (příliv, odliv), je zde i velké množství těch, které se projeví až po několika desítkách, stovkách nebo i tisících let...

Autoři textů a obrazového materiálu: Najser, Poddaný, Prosecký, Soumarová

Výstava probíhala 21.3. - 10.7.2006

 

Stokrát za sekundu - jednou za život

Každou sekundu nás bombardují stovky částic, které námi bez povšimnutí prostupují, ale jen průměrně jednou za život se v našem těle zachytí částice zvaná neutrino. Výstava věnovaná tajemnému světu částic, jejíž součástí byla i tzv. Wilsonova mlžná komora, zařízení, ve kterém se podél drah prolétajících částic objevují dobře pozorovatelné stopy zkondenzované kapaliny...

Autor textů a obrazového materiálu: Petr Kulhánek

Výstava probíhala 15.7. - 10.9.2005

 

Drtivá krása

Zacíleno na nádheru přírodních skel, která vznikla v dávných dobách při dopadech asteroidů a kometárních jader z vesmíru. Expozice zahrnovala také ukázky impaktních skel a tektitů z celého světa, ale především unikátní exempláře českých a moravských vltavínů.

Autor textů a obrazového materiálu: Jakub Haloda

Výstava probíhala 6.5. - 3.7.2005

 

 

<img src="design/indexlogo.gif" border="0" width="192" height="72" alt="80">
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy