***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > výstavy > Drtivá krása > Drtivé dopady

Období konce druhohor bylo na Zemi ve znamení globálních změn. V té době naši planetu obývali dinosauři a svůj významný vývoj prodělaly i rostliny. Zemské kontinenty již byly odděleny a začaly získávat svůj dnešní vzhled. Docházelo k mohutným horotvorným procesům a v některých oblastech i k rozsáhlé vulkanické činnosti. Tyto události měly významný vliv na vývoj života. Mnoho důležitých živočišných i rostlinných druhů je v té době postupně nahrazováno přizpůsobivějšími formami. Na konci druhohor, před 65 miliony lety, se Země srazila s asteroidem o velikosti asi 10 km. Výsledkem byla globální ekologická katastrofa, která vedla k vymření asi 60 % všech tehdy žijících živočišných druhů včetně dinosaurů.


Rozmístění kontinentů na Zemi se v období před 65 miliony let začalo podobat dnešnímu stavu. Indická deska v té době existovala samostatně a později se srazila s deskou euroasijskou za vyvrásnění Himalájí.
Dopad planetky na konci druhohor způsobil bezprostřední zánik života v blízkosti impaktu a rozsáhlé požáry na celé planetě. Mrak vyvržených hornin na několik let zakryl zemi před slunečním zářením. Mnoho živočichů a rostlin tuto katastrofu, doprovázenou změnou klimatu, nepřežilo.
Pozůstatkem po velkém impaktu na konci druhohor je impaktní kráter Chicxulub u poloostrova Yucatan v Mexiku. Kráter je dnes pohřben pod několik set metrů silnou vrstvou mořských sedimentů. Stopy této katastrofy ovšem můžeme najít téměř kdekoli na Zemi, kde se vyskytují horniny z konce druhor a počátku třetihor. Hranici tvoří tenká vrstva bohatá na prvek iridium, který se vyskytuje především v meteoritech a v tomto případě je prokazatelně mimozemského původu.
1. Yukatan, Mexiko
2. Gravimetrický model 200 km velkého kráteru Chicxulub, pozůstatku po katastrofě, která způsobila vyhynutí dinosaurů.
3. Lokalita Fonte d`Olio (Itálie)
4. Iridiová hraniční vrstva
Zjednodušená stratigrafická tabulka ukazuje vývoj Země v geologické historii od počátku prvohor do současnosti. Vyznačena jsou období velkých vymírání pravděpodobně spjatá s velkými impakty na Zemi.