***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > výstavy > Hvězda života a smrti > Slunce - Země, pevné spojení
Slunce ovlivňuje život na naší planetě mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě každodenně viditelných vlivů, tedy změny teploty během dne a noci, střídání ročních dob nebo slapových jevů (příliv, odliv), je zde i velké množství těch, které se projeví až po několika desítkách, stovkách nebo i tisících let.

Geomagnetické bouře
Magnetosféra Země funguje jako obrovský deštník, odstiňující nabité částice slunečního větru. Letící částice narazí do čelní části magnetosféry a sklouzne po silokřivkách magnetického pole za Zemi. Jediné místo, kde má částice větší šanci proniknout do zemské atmosféry, je okolí magnetických pólů.
Během slunečních erupcí dochází ke zvýšení koncentrace částic slunečního větru a k jejich velkému urychlení. Proběhne-li erupce v blízkosti středu slunečního disku, je velká pravděpodobnost, že se v následujících 24-36 hodinách střetne šoková vlna slunečního větru s magnetickým polem Země a vzniká magnetická bouře. V době maxima jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity jsou geomagnetické bouře nejčastější.
↑ Vlevo: Malá doba ledová (Maunderovo minimum). V letech 1645 – 1715 došlo k velmi výraznému globálnímu ochlazení planety (cca o 1,5 °C). Zelené pobřeží Grónska se pokrylo ledem, místní kolonie začaly strádat a pomalu vymírat. Ale co se v té době dělo na Slunci? Nic. Astronomové zabývající se pozorováním Slunce "neměli co na práci“. Po celých dlouhých 30 let se na Slunci objevilo pouhých 50 slunečních skvrn. Běžně bychom jich za tak dlouhé období napočítali 50 000!
↑ Vpravo: Letokruhy na "kanadských sosnách". Na řezu borovicí, zasazené v roce 1597 a poražené v roce 1991, je dobře patrný výrazný rozdíl v šířce letokruhů před rokem 1742, kdy na Zemi panovala malá doba ledová. Letokruhy jsou zde mnohem slabší (v chladných obdobích jsou přírůstky menší).
V severských zemích přináší pohled na noční oblohu čas od času nezapomenutelný zážitek v podobě polárních září. Zelené závěsy, náhlá vzplanutí, světelné oblouky, to vše jsou nejčastější podoby polárních září. V našich zeměpisných šířkách můžeme vidět polární záře jen vzácně. Za posledních 17 let jsme tuto možnost měli asi jen 11x. Geomagnetické bouře však nedoprovázejí jen nádherné polární záře, ale způsobují i řadu problémů, např. rušení signálu komunikačních družic, výpadky elektrického proudu a další.