***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
11:00-19:00 / 21:00-23:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
11:00 Tábor Na plno - Povíd...
16:00 Prague astronomical
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
jasno (noc)
pozorování
(nepozoruje se)

Září 2017


Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 5. a od 26. září do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 28. září, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 6. září), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.             Z planet budeme moci na večerní obloze v první polovině měsíce nad jihozápadním obzorem pozorovat planetu Saturn.             Na večerní obloze můžeme pozorovat celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru, a to především za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší svým světlem pozorování slabších objektů. Patří mezi ně například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě, gama v souhvězdí Delfína nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů hvězdokup - hvězdokupu kulovou s označením M 13 a hvězdokupu otevřenou s označením M 11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie můžeme vyhledat ve Velké medvědici nebo v souhvězdí Andromedy. Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.               Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Pondělí - Neděle:

Štefánikova hvězdárna je v září otevřena denně. V pondělí až pátek od 14 do 18 a od 20 do 22 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátek 28. 9. od 11 do 18 a od 20 do 22 hodin.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

V úterý 26. a ve středu 27. 9. je hvězdárna z technických důvodů zavřená. Děkujeme za pochopení.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 28.9. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 28.9. v 16:00
 

Dodatky:

Akademie vesmírných cestovatelů

Štefánikova hvězdárna pořádá pro žáky 6. - 9. tříd astronomický kroužek. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na zvídavé otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny a navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na konci školního roku získají osvědčení "vesmírných cestovatelů" a ten nejlepší absolvent obdrží malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky