***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Červen 2018


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 15. do 27. června. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 20. června, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 28. června), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Červnové večerní obloze budou vévodit planety Venuše a Jupiter. Ke konci měsíce června pak budeme moci pozorovat i Saturn, nejkrásnější planetu sluneční soustavy, jehož opozice se Sluncem připadá na 27. 6.

Červnovou oblohu zdobí mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež můžeme pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Z dvojhvězd lze pozorovat např. Albireo ze souhvězdí Labutě, dále pak čtyřhvězdu ze souhvězdí Lyry. V souhvězdí Herkula můžeme najít kulovou hvězdokupu s označením M 13, která je vděčným pozorovacím objektem po celé léto. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, jejíž charakteristický tvar je ve větším dalekohledu dobře patrný.

Na denní obloze lze sledovat Slunce

 

Otevírací doba:

Pondělí - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v červnu otevřena každý den. V pondělí až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. 

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli v 14:30
 

Pořady pro dospělé:

denně mimo pondělí v 21:00
každou sobotu a neděli v 16:00
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi.

 

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA

České cesty do vesmíru

Výstava věnovaná 40. výročí letu prvního československého kosmonauta i dalším úspěchům československé a české kosmonautiky – první československé družici Magion 1, úspěšným českým družicím Mimosa a VZLUSat nebo navigačnímu systému Galileo, jehož administrativní centrum je nejvýznamnějším současným prvkem kosmické infrastruktury sídlícím v České republice.

Den dětí

V sobotu 2. 6. pořádá hvězdárna od 11 do 18 h den dětí. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program, úkoly a hádanky s astronomickou tématikou a za dobrého počasí i pozorování Slunce dalekohledy. Vstup pro děti do 15 let zdarma.

 

Den otevřených dveří

U příležitosti oslav devadesátého výročí otevření Štefánikovy hvězdárny se v neděli 24. 6. 2018 koná den otevřených dveří. Po celý den budou probíhat prohlídky kopulí a pozorovacích stanovišť, za jasného počasí doplněné pozorováním vesmírných objektů, projekce nového pořadu o historii hvězdárny i ostatních pořadů z vlastní produkce pro děti i dospělé. 

 

Akademie vesmírných cestovatelů

Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. až 8. tříd. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení "vesmírných cestovatelů" a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy