***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Květen 2018


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 17. do 27. května.  Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 22. května, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 29. května), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Květnové večerní obloze bude vévodit Venuše. Od poloviny května budeme moci pozorovat největší planetu sluneční soustavy – Jupiter, jehož opozice se Sluncem připadá na 9. 5.

 Objekty hvězdného vesmíru lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Za zmínku stojí například dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře nebo jiná dvojhvězda Mizar a Alcor ve Velkém vozu (přesněji v souhvězdí Velké medvědice), který je v květnu večer přímo v nadhlavníku. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny, Velké medvědice či Honicích psů.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v květnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. Ve svátcích 1. a 8. května je otevřeno jako v neděli.

            Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli, 1. a 8. 5. v 14:30
Pořad pro děti do 10 let. Návštěvu lze spojit s prohlídkou hvězdárny a pozorováním dalekohledem – za jasného počasí Slunce, v případě zatažené oblohy pozemských objektů. Vše je přizpůsobeno věku dětí.
 

Pořady pro dospělé:

denně kromě pondělí v 21:00
Pořad o Jupiteru, největší planetě sluneční soustavy doplněný za jasného počasí jeho pozorováním dalekohledy hvězdárny.
každou sobotu, neděli, a 1. a 8. 5. v 16:00
Pořad přibližující astronomické zajímavosti a památky našeho hlavního města.
 

Dodatky:

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA

České cesty do vesmíru

Výstava věnovaná 40. výročí letu prvního československého kosmonauta i dalším úspěchům československé a české kosmonautiky – první československé družici Magion 1, úspěšným českým družicím Mimosa a VZLUSat nebo navigačnímu systému Galileo, jehož administrativní centrum je nejvýznamnějším současným prvkem kosmické infrastruktury sídlícím v České republice.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy