***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Únor 2019


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 8. do 19. února. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 12. února, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 19. února), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Mars, v závěru měsíce pak i planetu Merkur.

Z objektů hvězdného vesmíru nám únorová obloha nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu Plejády můžeme najít v souhvězdí Býka. Ozdobou únorové oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Této mlhovině může na únorové obloze konkurovat snad jen galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v únoru otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V pátek 1. 2. je Štefánikova hvězdárna otevřena od 14 do 20 hodin.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 1. 2. od 14:30
Dětem při fantastické vesmírné hře pomáhá veselý kosmický cestovatel, který jim také poskytuje základní informace o sluneční soustavě, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích.
 

Pořady pro dospělé:

sobota 2., 9. a 16. 2. od 16:00
Jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití tekutým dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat? Na tyto a další otázky odpovíme během živé přednáškové show.
každou neděli, v pátek 1. 2. a v sobotu 23. 2. od 16:00
"Je také třeba vzít v úvahu, které místo bych si chtěl vyvolit ke svému pobytu. Praha je vhodná pro má studia, je tam čilý styk národů." Johannes Kepler, Rozvaha o pobytu v Čechách, 1600
 

Dodatky:

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy