***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
19:00-21:00 (máme otevřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
jasno (den)
pozorování
program pro školy a objednané výpravy
pozorování
 
pozorování
 

Prosinec 2017


 Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 3. a od 22. prosince do konce měsíce. Nejvhodnější pozorovací podmínky nastávají kolem 26. prosince, kdy je Měsíc v první čtvrti. V tuto dobu totiž povrchové útvary na Měsíci vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 3. prosince), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.  

Planety na prosincové večerní obloze bohužel chybí. Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Ty posledně jmenované pak zejména za bezměsíčných nocí, kdy neruší světlo Měsíce. Nejznámější z nich je galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy, která je od nás vzdálená přes dva miliony světelných roků. Z dvojhvězd je zajímavý pohled na Alamak ze souhvězdí Andromedy. Kulovou hvězdokupu M 15 můžeme najít v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Ke každému objektu je podán odborný výklad, v případě nepříznivého počasí se výklad soustřeďuje na přístrojové vybavení kopulí.      

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v prosinci otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V období vánočních a novoročních svátků je provoz hvězdárny upraven takto: 24. 12. a 31. 12. je zavřeno, 25. 12. a 1. 1. je otevřeno od 14 do 20 hodin, 26. 12. je otevřeno od 11 do 20 hodin.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli, 25. a 26. 12. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli, 25. a 26. 12. od 16:00
 

Dodatky:

Dne 21. 12. v 17 hodin 27 minut středoevropského času vstupuje Slunce do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima.

 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy